Nyest - Martes foina
Népies elevezése a "kõnyest", mely feltehetõen arra utal, hogy szívesen fészkeli be magát barlangokba, sziklarepedésekbe, vagy tágasabb faodvakba. Hazánkban általánosan elterjedt, szinte az ország egész területén elõfordul. Egyaránt élhet sík-, domb- és hegyvidékeken is. Az utóbbi évtizedekben a városi környezetbe tökéletesen beilleszkedett, elsõsorban elhagyatott romos épületeket, padlástereket, raktárhelyiségeket választ búvóhelyül. Alapvetõen magányosan élõ ragadozó, csak nyár végén, a nász idején jár párban. Territóriumot tart, melynek határát bûzmirigyeinek váladékával jelöli meg.
Nyuszt - Martes martes
Elsõsorban a dombvidéki és a középhegységi erdõkben él, de nemcsak zárt erdõségekben, hanem nagyobb kiterjedésû erdõfoltokban is elõfordulhat, ennek köszönhetõ, hogy akár alföldi és mezõgazdasági területeken is találkozhatunk vele. A településeket jellemzõen kerüli, élõhelyként olyan területet választ, ahol kismértékû a zavarás és az erdõgazdálkodás. Territóriumát szagjelekkel jelöli. Európában állományának és elterjedési területének csökkenését figyelték meg. Hazánkban - kihasználva az élõhelyi feltételekben számára bekövetkezõ pozitív változásokat - új területeken jelenik meg, azonban állományváltozásának országos trendje nem ismert.
Citromsármány - Emberiza citrinella
Szinte egész Európában általánosan elterjedt faj. Megtelepedésének egyik feltétele a viszonylag nagy kiterjedésû, kevéssé zavart és nem zárt erdõ. Elsõsorban a ligeterdõket kedveli, ezért találkozunk vele gyakran a folyami ártereken. Fészkét kicsi talajmélyedésbe fûszálakból, finom gyökerekbõl, növényi rostokból építi. Fõleg magevõ madár a lisztes magvakat elõszeretettel fogyasztja, fiókáit elsõsorban rovarokkal és pókokkal táplálja.
Tövisszúró gébics - Lanius collurio
Hazánkban nagy számban él, állománya stabil, ezzel szemben európai elõfordulása vészesen csökken. Fészkelõ helyéül domboldalak galagonyásai, folyóárterek szegélyei, mezsgyék, bokorcsoportok, faluszéli kertek szolgálnak. A hím násztánca igen jellegzetes, pózol és halkan énekel választottjának, majd bemutatja párjának a költésre alkalmas helyeket, amelyek közül a nõstény választja ki a legszimpatikusabbat. Csõre vaskos, a végén kampós, ezáltal képes a kisebb zsákmányállatok megragadására. Tápláléka fõként rovarokból áll, de néha apró gerinceseket is megfog. Zsákmánybõség idején nem habzsol fel mindent egyszerre, hanem a bokrok töviseire tûzi a maradékot.
Sárgarigó - Oriolus oriolus
Aranymálinkóként is szokták emlegetni. Élénk színezetük ellenére nem könnyû észrevenni õket. A hímek jellegzetes flótázó énekérõl (a népnyelv szerint "huncut a bíró") szerezhetünk tudomást róluk. Elõfordulásának helyei a ligetes jellegû erdõk, ártéri erdõk, parkok. Csésze alakú fészkét lombos fákra építi rostokból, háncsdarabkákból, fûszálakból. Táplálékát fõként bogarak imágói, hernyók, szipolyok, böglyök, lombszöcskék, pókok jelentik.