Gyilkos galóca - Amanita phalloides

Család: Galócák - Amanitaceae
Kalap:
(4)-6-15-(16) cm, húsos, késõbb vizenyõs, harang alakúból domború v. kúpos-domború, késõbb kiterülõ, felszíne bõrszerû tapintású, sugarasan benõtten szálas, széle nem bordás. Színe alapvetõen olajzöld: sápadtzöld, szürkészöld, olívzöld, lehet barnás v. sárgás árnyalat is, ált. burokmaradvány nélkül.
Lemezek:
sûrûek, szabadon állók, puhák, fehérek, öregen lehet zöldes árnyalat is
Tönk: (6)-8-15-(16) x 1-2-(3) cm, karcsú, hengeres, üreges, alján nagy, fejlett gumó, fehér alapon világos v. sötét kalapszínû szálas v. kígyóbõrszerûen mintázott. Gallér fejlett, hártyás, fehér, sima, de egyes esetekben nagyon halvány bordázottság látható. Bocskor fejlett, nagy, elálló, maradandó, fehér.
Hús: vizenyõs, fehér, nem színezõdik, jellegzetes retek- v. ammóniaszerû szaga van
Termõhely és idõ: lomberdõben, talajra nézve tágtûrésû. Elterjedt, gyakori, nyártól õszig
Spóra: fehér, elliptikus, (7,5)-8-10-(11) x (7)-8-9-(10) µm
Megjegyzés: Halálosan mérgezõ!!!
Elkülönítõ bélyegei: * alapvetõen olajzöld, puha húsú, nem bordás kalap * fehér gallér * fejlett gumó, rajta fejlett, fehér bocskor.
Jellegzetes habitusa miatt más fajokkal nem téveszthetõ össze. Színe elkülöníti a hasonló, de fehér Amanita verna-tól és Amanita virosa-tól; fejlett bocskora és színe az Amanita citrina és Amanita porphyria fajoktól; a gallérja a selyemgombáktól; bocskora és sima gallérja az Amanita excelsa, Amanita rubescens és Amanita franchetii fajoktól.