Csoportos csiperke - Agaricus bohusii

Család: Csiperkefélék - Agaricaceae
A csiperkék körét nem jellemzõ tulajdonságáról kapta nevét ez a gomba. Mindig több példány jelenik meg szorosan egymás mellett. A nagyobb termetû csiperkékhez tartozva egy népes csoport súlya a kg-ot is meghaladja.

Kalap: kalapját koncentrikus körökben nagy durva barna pikkelyek borítják, közöttük a fehér kalapbõr látszik.
Lemezek:
fiatalon szürkés rózsaszínûek, késõbb sötétbarnák.
Tönk: lefelé orsósan elvékonyodó, kettõsperemû, de gyenge gallér, számos pikkelykés öv van.
Hús: az egész gomba érintésre, sebzésre erõsen vörösödik, ez leginkább fiatal lemezein, kettévágva húsán tûnik fel. Ez vágásra fehér, de gyorsan vörösödik, majd barnul. Kellemes enyhe illata van. Jóízû.
Elõfordulás: júliustól novemberig, mindig erdõkben, ligetekben terem, elterjedt, de nem gyakori, kímélendõ gomba.
Étkezési érték: ehetõ.