Nagy õzlábgomba - Macrolepiota procera

Család: Csiperkefélék - Agaricaceae
Kalap: 10-30 cm, gömb vagy tojás alakúból domború, majd kiterülõ, mindig púpos; széle cafrangos; felszíne krém alapon nagy, gyapjas, elálló, koncentrikus barna pikkelyekkel.

Lemezek:
krémszínûek, szélesek, sûrûk, a tönk elõtt gyûrûbe összenõttek.
Tönk: hengeres, karcsú, bunkós bázisú, 15-40 x max. 2 cm, üregesedõ, szálas, a gallér fölött sima, barnás, alatta krém alapon koncentrikus, kígyóbõrszerû barna mintázottsággal; gallér kettõs, vastag, gyapjas, forgatható.
Hús: fehéres, nem színezõdõ, kellemes szagú és ízû.
Termõhely és idõ: erdõben, erdõszélen, utak mentén, parkokban júliustól októberig, gyakori.
Spóra: spp. fehéresrózsaszín, sp. 12,5-17,5 x 9-11 µm, elliptikus, sima.
Megjegyzés: Ehetõ, ízletes. Összetéveszthetõ a zöldülõ termõtestû, ritka Macrolepiota olivascens, a vörösödõ tönkû Macrolepiota permixta és Macrolepiota rachodes fajokkal. A nagytermetû õzlábgombák közül a ritka Macrolepiota venenata és a Macrolepiota rachodes var. hortensis mérgezõk.