Tarlógomba - Leucoagaricus leucothites

Család: Csiperkefélék - Agaricaceae
Jellemzés: Csiperke alakú és külsejû gomba, de lemezei fehérek vagy gyengén rózsaszínesek, és tönkje csuklósan kifordítható. Fõleg nyílt, füves helyeken és megmûvelt területen terem. Tulajdonképpen nem egy faj.

Kalap: Félgömb alakúból ellaposodó, 4-15 cm, de többnyire csak 6-10 cm átmérõjû. Színe fehér, néha felhõsen sárguló vagy barna foltos. Felülete sima, ritkán kissé pikkelyesen felszakadozott is lehet. Széle finoman pelyhes vagy csipkés. Bõre lehámozható.
Lemezek: Eléggé sûrûn állók, nem lefutók. Fehérek, késõbb szürkésrózsásra változhatnak. Spórapora fehér vagy enyhén krémszínû.
Tönk: Karcsú, egyenletesen vékony, tövén olykor kissé gumós, 5-12 cm hosszú, 0,5-2 cm vastag. Sima, fehér, néha sárgán foltos. A kalapból többnyire csuklósan kifordítható. Gallérja csipkés szélû, eléggé vékony, többnyire lecsüngõ vagy a tönkre rásimuló.
Hús: Puha, fehér, színtartó, néha kissé sárgás. Szárítva elszínezõdik és szürkéslilás lesz.
Szaga, íze: Elég jó ízû, nem jellemzõ szagú.
Termõhely, környezet, idõ: Kertekben, parkokban, réten, szántóföldeken, gyepen, utak mentén, gyakran megmûvelt talajon, olykor erdõben is, különösen fiatal akácosban és nyárosokban elszórtan vagy seregesen terem. Ny ári-õszi, gyakori gomba.
Felhasználhatóság: Elég jó ízû, de nem kiadós és nem jelentékeny gomba, amelyet összetéveszthetõsége miatt fogyasztásra nem ajánlunk.