Aranytinórú - Xerocomus chrysenteron

Család: Tinórufélék - Boletaceae
Kalap: 5-10 cm, puha, húsos, félgömb alakúból hamar kiterülõ széle begöngyölt, majd szabálytalanul hullámos felszíne molyhos, repedezõ színe változatos: középbarna, okkerbarna, szürkésbarna, rõtbarna, a repedésekben a hús rózsaszínes.
Termõréteg: tág pórusú, vastag, sárgából öregen sárgás olajzöld lesz, érintésre kékül.
Tönk: változatos, hengeres, nyomott, 5-8 x 0,5-3 cm, sárga alapon erõs vörös vagy vörösbarna mintázottsággal, mely öregen kifakulhat.
Hús: puha, sárga, kékül, gyümölcsszagú és kellemes édeskés ízû.
Termõhely és idõ: mindenféle lombos és fenyõerdõben, savanyú preferenciával, az alföldtõl a hegyvidékig, tavasztól késõ õszig.
Spóra: spp. barnásolív, sp. orsó alakú, sima, 11-14 x 5-6 µm.
Megjegyzés: Ehetõ. A nemezestinóruk egymástól való elkülönítése nehéz, sok átmeneti alak ismert, mikroszkópos bélyegekben is sokszor átfednek.
Jellemzõ bélyegei: * barna alapszínû kalap, * repedésekben rózsaszínû hús, * vörös mintázottságú tönk. Összetéveszthetõ más repedezõ kalapú fajokkal, melyek húsa a repedésekben nem rózsaszínû: Xerocomus armeniacus és Xerocomus porpsporus.