Gyûrûs tuskógomba - Armillaria mellea

Család: Pereszkefélék - Tricholomataceae
Kalap: 2-6-(9) cm, domborúból hamar kiterülõ, közepe púpos; széle áttetszõen bordázott, lehet szabálytalan, lehetnek rajta burokmaradványok; felszíne apró, körkörös pikkelykékkel, nedvesen síkos; színe okkerbarna, higrofán, szárazon krémsárga, mézszínû, széle felé világosabb, a pikkelykék okkerbarnák vagy sárgák.
Lemezek: sûrûk, fehérek, majd okkerbarnások, tönkhöz nõttek vagy lefutók.
Tönk: 5-10 x 0,5-1,5 cm, hengeres, csoportos, lefelé fokozatosan szélesedõ, okkeres, lefelé és öregen sötétedõ, hosszanti barnás szálazottsággal, a múlékony, sárgás gallér vagy gallérzóna fölött hosszanti bordázottsággal.
Hús: fehéres, vékony, kellemes gombaszagú és ízû.
Termõhely és idõ: elterjedt, gyakori, fõleg lombos, ritkán fenyõerdõben, fõleg tuskókon, augusztustól novemberig.
Spóra: spp. fehér, sp. 5,5-8,5 x 4,5-5 µm, elliptikus, sima, olajcseppekkel.
Megjegyzés: Ehetõ, de csak 20 perces hõkezelés után. Más csoportosan növõ tuskógombafajokkal téveszthetõ össze: a vörösbarnásabb, karcsúbb Armillaria ostoyae, a gallér nélküli Armillaria tabescens és más Armillaria fajokkal. Az Armillaria fajokat nehéz elkülöníteni, de hõkezelés után mindegyik ehetõ, ízletes.
Elkülönítõ bélyegei: * mézszín * sárga, de múlékony gallér * fõleg lombos tuskó.

Elérhetõség

Csiperke Erdei Iskola és Tábor

4932 Márokpapi,
Kossuth u. 111.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Tel.: 06/20/431-8086
Adószám: 19214555-2-15

Számlaszám: 68800109-11077444